Sports Timing Inc. - Contractor License 
     Southern Zone South Sectional Championship - 7/6/2017 to 7/9/2017     
               Held Under the Sanction of USA Swimming, Inc.               
 
 Event 17  Women 400 LC Meter IM
=========================================================================
 SZ Sectional: # 4:35.84  7/10/2014 Elizabeth L. Beisel at 2014 SZ, ABF-NE
 Meet Qualifying:  5:19.00 - 5:27.99
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Golding, Kathleen A    16 South Florida Aq  4:58.47    4:50.65   32  
                 30.64      1:05.63 (34.99)
        1:44.65 (39.02)     2:22.82 (38.17)
        3:04.21 (41.39)     3:45.96 (41.75)
        4:18.90 (32.94)     4:50.65 (31.75)
  2 Kim, Junseo            14 Scarlet Aquatics  5:01.08    4:54.56   28  
                 30.76      1:05.93 (35.17)
        1:43.81 (37.88)     2:20.67 (36.86)
        3:04.31 (43.64)     3:48.29 (43.98)
        4:21.71 (33.42)     4:54.56 (32.85)
  3 Lowe, Carley A         17 Highlander Aquat  5:00.52    4:56.38   27  
                 31.24      1:06.87 (35.63)
        1:45.10 (38.23)     2:22.53 (37.43)
        3:06.04 (43.51)     3:49.86 (43.82)
        4:23.59 (33.73)     4:56.38 (32.79)
  4 Ruppert-Gomez, Marcel  18 Gulliver Swim Cl  5:02.20    4:57.66   26  
                 31.67      1:07.21 (35.54)
        1:44.96 (37.75)     2:22.26 (37.30)
        3:06.50 (44.24)     3:51.26 (44.76)
        4:25.54 (34.28)     4:57.66 (32.12)
  5 McMurray, Olivia M     14 Swim Florida-FL   5:01.61    4:58.92   25  
                 31.39      1:06.88 (35.49)
        1:46.20 (39.32)     2:24.04 (37.84)
        3:08.30 (44.26)     3:52.62 (44.32)
        4:27.00 (34.38)     4:58.92 (31.92)
  6 Sand, Adair B          15 Bolles School Sh  5:05.32    5:00.72   24  
                 32.21      1:07.46 (35.25)
        1:46.83 (39.37)     2:24.36 (37.53)
        3:08.74 (44.38)     3:52.56 (43.82)
        4:28.17 (35.61)     5:00.72 (32.55)
  7 Auld, Anna R           14 East Coast Aquat  5:04.77    5:06.05   23  
                 32.54      1:10.07 (37.53)
        1:51.57 (41.50)     2:32.12 (40.55)
        3:14.89 (42.77)     3:57.89 (43.00)
        4:32.88 (34.99)     5:06.05 (33.17)
  8 Cazier, Makayla N      17 Utah Valley Aqua  5:03.18    5:06.96   22  
                 31.24      1:07.22 (35.98)
        1:46.22 (39.00)     2:25.07 (38.85)
        3:08.82 (43.75)     3:54.54 (45.72)
        4:30.93 (36.39)     5:06.96 (36.03)
 
                             === B-Final ===                             
 
  9 Cooper, Caroline M     16 Highlander Aquat  5:06.15    5:00.78   20  
                 30.78      1:06.62 (35.84)
        1:45.46 (38.84)     2:23.04 (37.58)
        3:08.64 (45.60)     3:54.11 (45.47)
        4:28.47 (34.36)     5:00.78 (32.31)
 10 Zubero, Elizabeth J    19 Swim Fort Lauder  5:05.36    5:02.83   17  
                 31.13      1:07.02 (35.89)
        1:47.72 (40.70)     2:27.11 (39.39)
        3:10.38 (43.27)     3:53.66 (43.28)
        4:29.02 (35.36)     5:02.83 (33.81)
 11 Fetes, Shayna A        16 Saint Andrew's A  5:06.02    5:03.44   16  
                 31.69      1:07.57 (35.88)
        1:48.12 (40.55)     2:27.26 (39.14)
        3:10.04 (42.78)     3:53.59 (43.55)
        4:28.92 (35.33)     5:03.44 (34.52)
 12 Freed, Anna K          15 Sarasota Tsunami  5:06.04    5:05.49   15  
                 31.75      1:08.50 (36.75)
        1:47.33 (38.83)     2:25.52 (38.19)
        3:11.07 (45.55)     3:56.44 (45.37)
        4:31.71 (35.27)     5:05.49 (33.78)
 13 Heron, Noa R           16 West Florida Lig  5:08.24    5:06.30   14  
                 32.27      1:08.59 (36.32)
        1:48.47 (39.88)     2:27.67 (39.20)
        3:13.13 (45.46)     3:58.85 (45.72)
        4:33.47 (34.62)     5:06.30 (32.83)
 14 Roy, Alixandra C       16 Highlander Aquat  5:09.71    5:07.65   13  
                 31.81      1:09.09 (37.28)
        1:50.19 (41.10)     2:31.32 (41.13)
        3:15.23 (43.91)     3:59.53 (44.30)
        4:34.06 (34.53)     5:07.65 (33.59)
 15 Rodriguez, Julia L     16 Gator Swim Club-  5:08.04    5:15.32   12  
                 31.97      1:10.07 (38.10)
        1:50.41 (40.34)     2:31.09 (40.68)
        3:16.26 (45.17)     4:03.83 (47.57)
        4:39.13 (35.30)     5:15.32 (36.19)
 -- Moon, Corey S          16 Scarlet Aquatics  5:09.93         DQ  
      Delay initiating turn - back
                 34.92      1:14.90 (39.98)
        1:54.40 (39.50)     2:33.35 (38.95)
        3:17.22 (43.87)     4:01.97 (44.75)
        4:36.74 (34.77)          DQ (33.86)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Earley, Cristin M      14 Hopkins Mariner-  5:11.65    5:07.26    9  
                 34.26      1:12.03 (37.77)
        1:50.74 (38.71)     2:28.12 (37.38)
        3:13.82 (45.70)     3:58.48 (44.66)
        4:33.08 (34.60)     5:07.26 (34.18)
 18 Hernandez-Tome, Lara   18 Sarasota YMCA Sh  5:11.83    5:10.84    7  
                 32.08      1:08.27 (36.19)
        1:48.04 (39.77)     2:27.86 (39.82)
        3:15.65 (47.79)     4:03.48 (47.83)
        4:37.78 (34.30)     5:10.84 (33.06)
 19 Cervone, Gabrielle C   16 Scarlet Aquatics  5:16.22    5:13.09    6  
                 33.47      1:10.68 (37.21)
        1:49.29 (38.61)     2:27.03 (37.74)
        3:16.78 (49.75)     4:05.87 (49.09)
        4:40.15 (34.28)     5:13.09 (32.94)
 20 Jacobi, Olivia P       21 Club Seminole-FL  5:10.97    5:13.33    5  
                 34.04      1:13.62 (39.58)
        1:55.29 (41.67)     2:35.62 (40.33)
        3:18.25 (42.63)     4:01.69 (43.44)
        4:37.93 (36.24)     5:13.33 (35.40)
 21 Maceachern, Paige N    14 East Coast Aquat  5:13.89    5:13.58    4  
                 32.92      1:12.26 (39.34)
        1:53.01 (40.75)     2:33.25 (40.24)
        3:18.95 (45.70)     4:04.92 (45.97)
        4:41.08 (36.16)     5:13.58 (32.50)
 22 Insana, Anna P         14 Scarlet Aquatics  5:15.40    5:13.89    3  
                 34.41      1:12.71 (38.30)
        1:53.55 (40.84)     2:33.45 (39.90)
        3:19.06 (45.61)     4:04.91 (45.85)
        4:40.10 (35.19)     5:13.89 (33.79)
 23 Squartino, Geena       21 SwimFast-FG       5:16.26    5:14.63    2  
                 32.75      1:09.44 (36.69)
        1:50.36 (40.92)     2:30.45 (40.09)
        3:17.15 (46.70)     4:04.63 (47.48)
        4:40.74 (36.11)     5:14.63 (33.89)
 24 Kilgallon, Abigail L   17 Scarlet Aquatics  5:13.47    5:15.36    1  
                 33.93      1:12.82 (38.89)
        1:51.29 (38.47)     2:28.44 (37.15)
        3:18.24 (49.80)     4:09.20 (50.96)
        4:42.59 (33.39)     5:15.36 (32.77)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 McMahon, Kensey P      17 Bolles School Sh  5:16.89    5:09.39  
                 31.82      1:07.79 (35.97)
        1:48.66 (40.87)     2:28.17 (39.51)
        3:14.57 (46.40)     4:01.09 (46.52)
        4:35.85 (34.76)     5:09.39 (33.54)
 26 Doel, Annaklara D      18 Clearwater Aquat  5:17.52    5:12.05  
                 32.91      1:09.72 (36.81)
        1:49.92 (40.20)     2:30.21 (40.29)
        3:15.78 (45.57)     4:02.90 (47.12)
        4:38.00 (35.10)     5:12.05 (34.05)
 27 Giordano, Ariana R     14 Scarlet Aquatics  5:17.67    5:13.84  
                 33.30      1:10.49 (37.19)
        1:51.03 (40.54)     2:30.50 (39.47)
        3:17.25 (46.75)     4:04.32 (47.07)
        4:39.85 (35.53)     5:13.84 (33.99)
 28 Gorham, Jordan M       17 West Florida Lig  5:16.37    5:14.03  
                 32.31      1:09.64 (37.33)
        1:51.05 (41.41)     2:31.98 (40.93)
        3:17.61 (45.63)     4:04.37 (46.76)
        4:39.94 (35.57)     5:14.03 (34.09)
 29 Kutuzov, Anastasia N   14 Scarlet Aquatics  5:16.94    5:15.36  
                 34.04      1:12.75 (38.71)
        1:53.39 (40.64)     2:34.02 (40.63)
        3:18.05 (44.03)     4:03.07 (45.02)
        4:39.49 (36.42)     5:15.36 (35.87)
 30 Kang, Sydney J         12 Gator Swim Club-  5:16.34    5:15.39  
                 32.70      1:11.14 (38.44)
        1:51.54 (40.40)     2:31.56 (40.02)
        3:18.37 (46.81)     4:06.30 (47.93)
        4:41.75 (35.45)     5:15.39 (33.64)
 31 Alfaro, Amanda         16 Milenio           5:16.38    5:17.08  
                 32.25      1:09.71 (37.46)
        1:51.51 (41.80)     2:31.87 (40.36)
        3:20.97 (49.10)     4:09.52 (48.55)
        4:43.69 (34.17)     5:17.08 (33.39)
 32 Clifton, Shae L        17 Swim Florida-FL   5:16.78    5:17.37  
                 34.67      1:14.59 (39.92)
        1:53.89 (39.30)     2:33.77 (39.88)
        3:17.86 (44.09)     4:03.10 (45.24)
        4:40.76 (37.66)     5:17.37 (36.61)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 22 Sealey, Isabelle J     13 YMCA of Central-  5:15.34             
                 34.04      1:11.72 (37.68)
        1:52.93 (41.21)     2:32.53 (39.60)
        3:18.37 (45.84)     4:03.82 (45.45)
        4:40.16 (36.34)     5:15.34 (35.18)
 32 Golding, Molly E       14 South Florida Aq  5:17.37             
                 34.50      1:14.77 (40.27)
        1:56.77 (42.00)     2:37.46 (40.69)
        3:21.58 (44.12)     4:05.29 (43.71)
        4:42.30 (37.01)     5:17.37 (35.07)
 35 Batista, Camila S      16 Bolles School Sh J5:17.67             
                 32.27      1:09.74 (37.47)
        1:50.94 (41.20)     2:32.10 (41.16)
        3:19.05 (46.95)     4:06.65 (47.60)
        4:42.74 (36.09)     5:17.67 (34.93)
 36 Woods-Bannan, Rachel   16 Scarlet Aquatics  5:17.75             
                 33.25      1:10.58 (37.33)
        1:53.16 (42.58)     2:34.48 (41.32)
        3:20.17 (45.69)     4:07.52 (47.35)
        4:43.00 (35.48)     5:17.75 (34.75)
 37 Rukosuev, Polina A     16 Fast Lane Aquati  5:17.87             
                 34.23      1:12.16 (37.93)
        1:52.80 (40.64)     2:31.51 (38.71)
        3:19.94 (48.43)     4:08.14 (48.20)
        4:43.54 (35.40)     5:17.87 (34.33)
 38 Lucas, Spencer H       19 Highlander Aquat  5:18.58             
                 33.00      1:11.51 (38.51)
        1:51.79 (40.28)     2:31.14 (39.35)
        3:18.17 (47.03)     4:05.97 (47.80)
        4:43.41 (37.44)     5:18.58 (35.17)
 39 Sheppard, Sydney N     17 West Florida Lig  5:18.77             
                 33.53      1:10.72 (37.19)
        1:52.47 (41.75)     2:32.71 (40.24)
        3:19.75 (47.04)     4:06.70 (46.95)
        4:43.05 (36.35)     5:18.77 (35.72)
 40 Lozano, Luci-angelina  16 Sarasota YMCA Sh  5:20.84             
                 33.36      1:11.16 (37.80)
        1:53.95 (42.79)     2:34.35 (40.40)
        3:21.24 (46.89)     4:07.99 (46.75)
        4:45.02 (37.03)     5:20.84 (35.82)
 41 Hernandez-Flores, Ale  15 Clearwater Aquat  5:21.38             
                 33.52      1:11.37 (37.85)
        1:54.38 (43.01)     2:36.30 (41.92)
        3:25.80 (49.50)     4:14.29 (48.49)
        4:48.27 (33.98)     5:21.38 (33.11)
 42 Gavin, Karaline D      15 Bolles School Sh  5:21.72             
                 33.70      1:11.88 (38.18)
        1:56.44 (44.56)     2:39.30 (42.86)
        3:24.41 (45.11)     4:10.12 (45.71)
        4:46.52 (36.40)     5:21.72 (35.20)
 43 Langius, Phoebe M      16 Swim Florida-FL   5:22.16             
                 35.46      1:15.00 (39.54)
        1:56.11 (41.11)     2:37.27 (41.16)
        3:24.09 (46.82)     4:11.17 (47.08)
        4:47.25 (36.08)     5:22.16 (34.91)
 44 Barres, Manuela A      16 Blue Dolfins-FL   5:22.39             
                 33.75      1:14.35 (40.60)
        1:53.36 (39.01)     2:32.81 (39.45)
        3:20.76 (47.95)     4:08.51 (47.75)
        4:46.29 (37.78)     5:22.39 (36.10)
 45 Reeter, Amanda R       16 Swim Florida-FL   5:22.60             
                 33.05      1:10.72 (37.67)
        1:51.32 (40.60)     2:31.45 (40.13)
        3:20.63 (49.18)     4:10.38 (49.75)
        4:47.11 (36.73)     5:22.60 (35.49)
 46 Suarez, Stephanie M    15 Metro Aquatic Cl  5:23.30             
                 33.10      1:11.26 (38.16)
        1:55.21 (43.95)     2:36.74 (41.53)
        3:22.74 (46.00)     4:08.75 (46.01)
        4:47.38 (38.63)     5:23.30 (35.92)
 47 Arnold, Megan N        17 Storm Swim Club-  5:23.41             
                 34.06      1:13.73 (39.67)
        1:55.50 (41.77)     2:38.07 (42.57)
        3:24.64 (46.57)     4:11.56 (46.92)
        4:47.89 (36.33)     5:23.41 (35.52)
 48 Ballash, Audrey A      15 Pipeline Swimmin  5:23.91             
                 34.99      1:14.49 (39.50)
        1:58.89 (44.40)     2:40.57 (41.68)
        3:26.85 (46.28)     4:11.12 (44.27)
        4:48.43 (37.31)     5:23.91 (35.48)
 49 Harris, Jessica M      16 Blue Dolfins-FL   5:25.02             
                 34.58      1:13.54 (38.96)
        1:54.03 (40.49)     2:33.63 (39.60)
        3:22.45 (48.82)     4:11.52 (49.07)
        4:48.75 (37.23)     5:25.02 (36.27)
 50 Hampson, Sophie M      15 Una BD-FL         5:26.09             
                 35.86      1:14.85 (38.99)
        1:55.27 (40.42)     2:35.56 (40.29)
        3:25.64 (50.08)     4:14.69 (49.05)
        4:50.64 (35.95)     5:26.09 (35.45)
 51 Williams, Morgan R     12 Scarlet Aquatics  5:27.22             
                 34.72      1:14.59 (39.87)
        1:56.84 (42.25)     2:39.13 (42.29)
        3:25.47 (46.34)     4:14.18 (48.71)
        4:51.55 (37.37)     5:27.22 (35.67)
 52 Kang, Emily J          14 Gator Swim Club-  5:29.26             
                 34.12      1:12.90 (38.78)
        1:56.05 (43.15)     2:38.16 (42.11)
        3:26.63 (48.47)     4:16.01 (49.38)
        4:53.11 (37.10)     5:29.26 (36.15)
 53 Thatayatikom, Tanya M  14 Gator Swim Club-  5:29.43             
                 34.14      1:14.46 (40.32)
        1:59.82 (45.36)     2:44.07 (44.25)
        3:29.11 (45.04)     4:15.30 (46.19)
        4:53.07 (37.77)     5:29.43 (36.36)
 54 Carey, Delaney K       18 YMCA of Central-  5:29.65             
                 37.07      1:19.27 (42.20)
        2:02.26 (42.99)     2:43.47 (41.21)
        3:28.09 (44.62)     4:12.93 (44.84)
        4:52.10 (39.17)     5:29.65 (37.55)
 55 Schwartz, Olivia G     15 Sarasota Tsunami  5:29.99             
                 33.39      1:12.07 (38.68)
        1:56.21 (44.14)     2:39.45 (43.24)
        3:26.45 (47.00)     4:13.56 (47.11)
        4:52.67 (39.11)     5:29.99 (37.32)
 56 Hagy, Riley E          15 YMCA of Florida'  5:35.53             
                 34.82      1:15.72 (40.90)
        1:59.99 (44.27)     2:43.66 (43.67)
        3:31.60 (47.94)     4:19.59 (47.99)
        4:57.68 (38.09)     5:35.53 (37.85)
 57 Walch, Christina       15 Swim Florida-FL   5:39.43             
                 36.87      1:18.72 (41.85)
        2:05.33 (46.61)     2:50.29 (44.96)
        3:36.23 (45.94)     4:22.32 (46.09)
        5:01.37 (39.05)     5:39.43 (38.06)
 58 Ortiz, Victoria C      16 Storm Swim Club-  5:43.37             
                 35.49      1:16.18 (40.69)
        2:01.58 (45.40)     2:45.82 (44.24)
        3:36.33 (50.51)     4:28.74 (52.41)
        5:05.88 (37.14)     5:43.37 (37.49)
 59 Linartas, Elizabeth A  15 Una BD-FL         5:49.45             
                 34.26      1:15.57 (41.31)
        2:02.43 (46.86)     2:46.75 (44.32)
        3:40.76 (54.01)     4:34.00 (53.24)
        5:12.19 (38.19)     5:49.45 (37.26)
 -- Hampson, Chloe L       17 Una BD-FL                             
 -- Scheriger, Paige P     21 Gator Swim Club-     DFS              
 
                Women - Team Rankings - Through Event 17                 
 
  1. Gator Swim Club                   368   2. Scarlet Aquatics                292.5
  3. Swim Florida                      287   4. Bolles School Sharks              255
  5. Club Seminole                     249   6. Gulliver Swim Club                213
  7. East Coast Aquatic Club         206.5   8. South Florida Aquatic Club        200
  9. Trinity Prep Aquatics             190  10. Sarasota YMCA Sharks              128
 11. Fiu Swimming                      119  12. Highlander Aquatic Club           105
 13. Metro Aquatic Club of Miami        94  14. Tampa Bay  Aquatics                81
 15. Utah Valley Aquatics, Inc          66  16. Westminster Academy Swim Club      56
 16. West Florida Lightning Aquatic     56  18. AquaKids Sharks Swim Team          55
 19. Storm Swim Club                    50  19. Fast Lane Aquatics                 50
 21. Sarasota Tsunami Swim Team         44  22. Episcopal AmberJax                 43
 23. Seminole Aquatics                  34  23. Swim Fort Lauderdale               34
 25. Clearwater Aquatic Team            31  25. Saint Andrew's Aquatics            31
 27. X-Cel Swimming                     30  28. Blue Dolfins                       27
 28. Lake Lytal Lightning               27  30. Daytona Beach Swimming             25
 31. Hurricane Aquatics                 23  32. Hopkins Mariner Swim Team          21
 33. Loggerhead Aquatics                18  34. Academy Aquatic Club               16
 35. Unattached BD                      15  36. Pipeline Swimming                  14
 37. YMCA of Central Florida            12  37. Saint Augustine Swim Team          12
 39. Flood Aquatics Swim Team           11  40. SwimFast                            9
 41. Southwest Stars Swim Club           7  42. Cabay                               2
 42. Unattached Gcst                     2